Mimoděložní těhotenství a jeho příznaky

Mimoděložní těhotenství a jeho příznaky

Mimoděložní těhotenství je stav, kdy se oplodněné vajíčko usadí mimo dutinu děložní. Nejčastěji jde o vejcovod, vaječník či nějaké místo v dutině břišní. Pouze děloha je však připravená přijmout vajíčko a uzpůsobit stavbu své stěny jeho uhnízdění. Pokud dojde k uložení vajíčka mimo dělohu, pak může dojít až k život ohrožujícímu krvácení.

V prvních dnech po oplodnění se vajíčko mění v zygotu obsahující genetickou informaci od otce i matky a dostává se do dělohy. Zde se usazuje zpravidla na zadní stěně děložní. Jen v počátcích vývoje jsou buňky zygoty schopny zpracovávat energii z vlastních zásob. Je třeba, aby se buňky rychle přizpůsobily novému prostředí a pronikly do hloubky sliznice k cévám, ve kterých proudí krev přinášející živiny. Stěna vejcovodu, kde se většina mimoděložních těhotenství odehrává, je však tenká a buňky zárodku ji záhy naruší. Krvácení, které následuje, může vést až k šokovému stavu a je třeba jej co nejrychleji zastavit.

Důvody, kvůli kterým k mimoděložnímu těhotenství dochází, jsou mnohé. Někdy jsou příčinou vrozené anomálie vejcovodů nebo jejich sliznice, která není přirozeně pohyblivá a nepodporuje posun vajíčka. Záněty vejcovodů či vzácněji vaječníků mohou vést k jizvení a vytváření srůstů, které zablokují průchod vajíčka, jež se zde po oplodnění uhnízdí. Původci takových zánětů bývají sexuálně přenosné mikroorganismy jako Chlamydie nebo u uživatelek nitroděložních tělísek aktinomykózy. Zákeřnou nemocí je endometrióza, při níž se okrsky funkční děložní sliznice nacházejí mimo děložní dutinu. Nejčastěji jsou takovými místy vejcovody, přičemž je pro embryo velmi snadné se usadit právě do takového místa, které bude vnímat jako normální dělohu. Riziko mimoděložního těhotenství s sebou nesou operace prováděné v pánevní oblasti a to nejen zákroky gynekologické, ale například i zánět slepého střeva.

Přibližně mezi šestým a desátým týdnem gestace dochází k odumření zárodku, který nemá dostatek živin. Zpočátku je tedy možné sledovat známky normálního těhotenství. Okolo šestého týdne gestace se začnou objevovat příznaky, mezi které patří silné bolesti v podbřišku, krvácení a nevolnost. Lékař provádí vyšetření krve, ze kterého se obyčejně zjistí nižší hladina těhotenského hormonu hCG než bývá u fyziologického těhotenství. Dále se provádí vyšetření ultrazvukové a vaginální. Pokud se potvrdí stav mimoděložního uložení zárodku, tak se většinou přistupuje k operativnímu řešení, tedy odstranění vejcovodu (či jiné postižené oblasti). U některých pacientek je možná léčba Metotrexátem, což je cytostatikum blokující tvorbu DNA a usmrcující zárodek.

Přirozené otěhotnění po prodělaném mimoděložním těhotenství je možné, pokud ženě zůstal alespoň jeden funkční vejcovod a vaječník. Bohužel, tyto stavy mají tendenci se opakovat a navíc jsou zbylé vejcovody často zjizvené či jinak postižené. V takových případech ženy vyhledávají pomoc reprodukčních center a mohou otěhotnět pomocí in vitro fertilizace.